Az ember végigdolgozza az egész életét, mire hozzájut egy lakáshoz, vagy a szerencsésebbek egy családi házhoz. Persze kinek milyen lakást sikerül összekuporgatnia. Lényeg, hogy legyen hol álomra hajtanod a fejedet. A magam részéről nem elégedetlenkedek, de néha ámulok és bámulok, látván, hogy micsoda különbségek vannak ház és ház, lakás és lakás között. Ezért aztán időnként - bármennyire is próbálok uralkodni magamon - időnként mégis elfog a sárga irigység.
A szomszédasszonyom jó szándékú, kedves, aranyos. Igazából semmi bajom vele. Viszont most már egy kicsit kezdem unni, hogy mindíg mindent tud, -mindíg mindent jobban tud – és ráadásul nem csak szerencséje van, de még pénze is. Az eszét most hagyjuk, az egy másik történet lesz.
Szóval egyszer azt mondja nekem, hogy reméli, nem okoz gondot, ha néhány napig feltúrják az udvart, – közös bejáratunk van, közös viacolor burkolattal, amit nem igazán nehéz megbontani – mert ázik a házuk fala, és szigetelni szeretnék. Előre is elnézést kért a kellemetlenségért, és a munkavégzés idejére beköltöztek Pestre, ahol van még egy lakásuk, vészhelyzet esetére persze. Időnként kiugrottak kocsival, hogy szemrevételezzék a munka pillanatnyi állását, és eligazítsák a munkásokat.
Egyik nap munkából hazajövet, anyám így szól hozzám: te tudod, mik azok a hatalmas valamik, amiket ma hoztak a szomszédnak? Hatalmas valamik. Ja, azt nem tudom, de mivel nagyon kíváncsi lettem, gyorsan kimentem az udvarba, és megnéztem. A hatalmas valamikről – három darab volt belőlük – kiderült, hogy napelemek.
Hoppá! Ez aztán a jó ötlet. Alig vártam, hogy a szomszédasszony hazaugorjon, és megkérdezhessem tőle, mi a helyzet a napelemekkel. Leesett az állam, amikor a kimerítő választ hallottam, és bevallom elfogott az irigység. Az történt ugyanis, hogy 2008-ban beadtak egy pályázatot – bár nem biztos, hogy ez a reklám helye – az Energia Központ Nonprofit Kft-hez, és képzeld nyertek. A Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium honlapján is megtalálhatók a pályázati lehetőségek, és éppen mostanában lesz aktuális a 2009. évre szóló pályázatok kiírása. Szomszédasszonyom „melegvíz ellátás és fűtés rásegítés”-re pályázott, de nyílászáró cserére, fűtés átalakításra is lehet pályázni. Érdemes megnézni.
A napelem használata vonzó lehetőség, de – titokban megnéztem a pályázati nyertesek listáját, onnan tudom – olyan magas a beruházás teljes összege, hogy a támogatás ellenére sem tud gyorsan elterjedni a használata. Amikor állandó jelleggel arról beszélünk, hogy milyen drága, és bizonytalan a szénhidrogén beszerzése, nem igazán értem, miért nem tesznek az államok nagyobb erőfeszítéseket a napelemes energia ellátás fejlesztésére, és a tudományos kutatások miért nem folynak gőzerővel arról, hogy a napenergiát el tudjuk raktározni. Így megoldható lenne akár a téli fűtés napelemes energia felhasználásával.
Persze a kutatások hiányára vonatkozó kérdésem igazán költői. Választ nem várok rá, mert magamtól is sejtem. Az olaj lobbi ereje lesöpör minden ésszerű megoldást. Elég szomorú, de valószínűleg még sok évnek kell eltelni, hogy a napelemes fűtés, vagy legalább áramellátás elterjedjen.
Szerencsére a szomszédasszonyom résen volt, igaz, hogy a kivétel erősíti a szabályt
|