Mint minden nő, én is szeretek vásárolni. Pontosabban szeretnék vásárolni, lehetőleg jó sokat, jő minőségben és természetesen olcsón. Na, már az elején adódnak a problémák, mert ami azt illeti, bármilyen tökéletes háziasszony vagyok, csodákra én sem vagyok képes.
Élelmiszer vásárláskor rengeteg megoldandó feladattal kell megküzdenem, ugyanis az élelmiszer vásárlás sok tapasztalatot, önmegtartóztatást és körültekintést igényel. A tapasztalatnak azért vagy nagy jelentősége, mert gyakran már szemmel látható, ha valami gond van a vásárolni kívánt áruval. Ha nem láttunk még romlott csirkecombot közelről, akkor simán megvesszük a mindenféle trükkökkel „frissített” húst, és csak otthon derül ki, hogy már szaga van. Ezért olyan helyen vásároljunk húst, ahol nem csomagolják előre, hanem szemünk láttára mérik ki a kívánt árut.
Az élelmiszer vásárlás másik nagy területe a tej, és tejtermékek beszerzése. Szemüvegesek tegyék fel szemüvegüket az üzletben, és ne mulasszák el ellenőrizni a szavatossági időt. Ugyanez vonatkozik a csokoládékra, és mindenféle édességre, és különösen fontos ezt megtennünk mirelit élelmiszer vásárlás alkalmával. A felolvadt és újra megfagyasztott ételek egészségre ártalmasak, sőt életveszélyesek is lehetnek. Élelmiszer vásárlásaink nagy részét a zöldségek, és gyümölcsök teszik ki. Ne vásároljunk olyan zöldséget és gyümölcsöt, amit erősen hűtött helyen tároltak, ugyanis az erős hűtés folyamán elvesztik az ízüket, megfagyhatnak és a fagyás következtében sokkal hamarabb megromlanak, mint normál hőmérsékleten tárolt társaik.
Az elején említettem, hogy élelmiszer vásárlás önmegtartóztatást is igényel. Ez nagyon igaz. Például nagyon olcsóbban – gazdaságosan - vehetünk együtt három csomag mézes negrót, mint ha egyet vennénk belőle. Sokan be is dőlnek a príma ajánlatnak, aztán hamarosan rádöbbennek, hogy utálják a mézes negrót, és a családban sem akad senki, akire rá lehetne sózni. Ha felvágottat, joghurtot, vagy más romlandó ételt akcióznak le, ismét léptessük életbe a riasztást, vagyis, fokozottan figyeljünk a szavatossági időre. Gyakran már aznap lejár a termék fogyaszthatósága, és ha nem találunk valakit, aki betársul az evésbe, akkor kidobhatjuk a szemétbe az egészet. Összefoglalva megállapíthatjuk, hogy az élelmiszer vásárlás gazdaságossága nem mindig az eladási ártól függ.
Gyakran a drágább olcsóbb, és körültekintés nélkül az élelmiszer vásárlás – mint minden más vásárlás -egyenesen veszteséges lehet.
|